GLPI Project - en to it_IT translation catalogue (161 entries)

en: Tickets
it_IT: Ticket

en: Reports
it_IT: Report

en: Charts
it_IT: Grafici

en: Tickets Statistics
it_IT: Statistiche Ticket

en: by Technician
it_IT: per Tecnico

en: by Requester
it_IT: per Richiedente

en: by Date
it_IT: per Data

en: Overall
it_IT: Tutti

en: Today
it_IT: Oggi

en: Total
it_IT: Totale

en: users
it_IT: utenti

en: active
it_IT: attivo

en: Tickets Evolution
it_IT: Evoluzione Ticket

en: Tickets by Status
it_IT: Ticket per Stato

en: Tickets by Entity
it_IT: Ticket per Entità

en: Tickets by Category
it_IT: Ticket per Categoria

en: Daily Evolution
it_IT: Evoluzione giornaliera

en: Tickets Total
it_IT: Ticket Totale

en: by Entity
it_IT: per Entità

en: TOP 10 - Requester
it_IT: TOP 10 - Richiedente

en: Entity
it_IT: Entità

en: Open Tickets
it_IT: Ticket Aperti

en: Today Tickets
it_IT: Ticket Odierni

en: by Group
it_IT: per Gruppo

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Satisfaction
it_IT: Gradimento

en: Opened Tickets by Status
it_IT: Ticket Aperti per Stato

en: Last Tickets
it_IT: Ultimi Ticket

en: All
it_IT: Tutti

en: New version
it_IT: Nuova versione

en: avaliable
it_IT: disponibile

en: January
it_IT: Gennaio

en: February
it_IT: Febbraio

en: April
it_IT: Aprile

en: May
it_IT: Maggio

en: June
it_IT: Giugno

en: July
it_IT: Luglio

en: August
it_IT: Agosto

en: September
it_IT: Settembre

en: October
it_IT: Ottobre

en: November
it_IT: Novembre

en: December
it_IT: Dicembre

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Consult
it_IT: Consultare

en: Clean
it_IT: Cancellare

en: No ticket found
it_IT: Nessun ticket trovato

en: Select a technician
it_IT: Seleziona un tecnico

en: Select a requester
it_IT: Seleziona un richiedente

en: Title
it_IT: Titolo

en: Opening date
it_IT: Data di apertura

en: Close date
it_IT: Data di chiusura

en: Technician | Technicians
it_IT[0]: Tecnico
it_IT[1]: Tecnicos

en: Closed
it_IT: Chiuso

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Requester
it_IT: Richiedente

en: Opened
it_IT: Aperto

en: Period
it_IT: Periodo

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: Last 7 days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last 15 days
it_IT: Ultimi 15 giorni

en: Last 30 days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 90 days
it_IT: Ultimi 90 giorni

en: Last 180 days
it_IT: Ultimi 180 giorni

en: Last 3 months
it_IT: Ultimi 3 mesi

en: Select a entity
it_IT: Seleziona una entità

en: Select a group
it_IT: Seleziona un gruppo

en: Version
it_IT: Versione

en: Developed by
it_IT: Sviluppato da

en: User rights management
it_IT: gestione dei diritti degli utenti

en: Tab display
it_IT: Scheda di visualizzazione

en: Tickets by Source
it_IT: Ticket per Sorgente

en: Last Events
it_IT: Ultimi Eventi

en: Logged Users
it_IT: Utenti Registrati

en: Computers by Operating System
it_IT: Computer per Sistema Operativo

en: Computers by Type
it_IT: Computer per Tipo

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Monitors by Manufacturer
it_IT: Schermi per Marca

en: Monitors by Model
it_IT: Schermi per Modello

en: Printers by Manufacturer
it_IT: Stampanti per Marca

en: Printers by Model
it_IT: Stampanti per Modello

en: Networkequipments by Manufacturer
it_IT: Apparato di rete per Marca

en: Networkequipments by Model
it_IT: Apparato di rete per Modello

en: Phones by Manufacturer
it_IT: Telefoni per Marca

en: Phones by Model
it_IT: Telefoni per Modello

en: Peripherals by Manufacturer
it_IT: Periferiche per Marca

en: Peripherals by Model
it_IT: Periferiche per Modello

en: Top 10 - Software Vendors
it_IT: Top 10 - Software per Vendor

en: Top 10 - Software Install
it_IT: Top 10 - Software Installato

en: Cartridges by Manufacturer
it_IT: Cartucce per Marca

en: Used
it_IT: Usato

en: Assets by Type
it_IT: Asset per Tipo

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Monitor
it_IT: Schermo

en: Printer
it_IT: Stampante

en: Networkequipment
it_IT: Apparato di rete

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Peripheral
it_IT: Periferiche

en: Map
it_IT: Mappa

en: Tickets Map
it_IT: Mappa Ticket

en: Fill in entities: address, city, state and country.
it_IT: Riempire in entità: indirizzo, città, stato e paese.

en: Select
it_IT: Seleziona

en: by Category
it_IT: per Categoria

en: Select a category
it_IT: Seleziona una categoria

en: by Location
it_IT: per Posizione

en: Select a location
it_IT: Seleziona una posizione

en: Welcome
it_IT: Benvenuto

en: Select a asset
it_IT: Seleziona un asset

en: by Assets
it_IT: per Asset

en: Print
it_IT: Stampa

en: by SLA
it_IT: per SLA

en: Select a SLA
it_IT: Seleziona uno SLA

en: Current
it_IT: Corrente

en: Current year
it_IT: Anno in corso

en: Period in index page
it_IT: Periodo in pagina di indice

en: Theme
it_IT: Tema

en: by Type
it_IT: per Tipo

en: Select a type
it_IT: Seleziona un tipo

en: Select a manufacturer
it_IT: Seleziona un costruttore

en: Weekly Tickets
it_IT: Ticket Settimanali

en: Show/hide columns
it_IT: Mostra/Nascondi colonne

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: Ticket Solving Period
it_IT: Tempo di Soluzione di Tickets

en: Open Tickets Age
it_IT: Age di Tickets Aperto

en: My Dashboard
it_IT: Il mio Cruscotto

en: Tickets by Priority
it_IT: Chiamate per Priorità

en: Solved
it_IT: Risolto

en: Tickets across time
it_IT: Tickets per tempo

en: Tickets by hour
it_IT: Tickets per ora

en: Tickets by week day
it_IT: Tickets per giorno della settimana

en: Tickets by month
it_IT: Tickets per mesi

en: Due Date
it_IT: Data di scadenza

en: Overdue
it_IT: In Ritardo

en: Within
it_IT: Entro

en: Metrics
it_IT: Metricas

en: Period for Metrics
it_IT: Periodo para Metricas

en: Current month
it_IT: Questo mese

en: Last 60 days
it_IT: Ultimi 60 giorni

en: Show Server info
it_IT: Visualizzare le informazioni del server

en: Tickets Page
it_IT: Pagina de Tickets

en: Widgets settings
it_IT: Configurazione de Widgets

en: Summary Report
it_IT: Relazione di Sintesi

en: Summary
it_IT: Sintesi

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Popup
it_IT: Pop-up

en: Enter the latitude and longitude in Administration -> Entities -> Dashboard Map
it_IT: Inserire la latitudine e la longitudine in Amministrazione -> Enti -> Mappa Dashboard

en: Google maps API key
it_IT: Google maps chiave API

en: Dashboard map
it_IT: Mappa Dashboard

en: To configure Google maps
it_IT: Per configurare le mappe di Google

en: Create an API key
it_IT: Creare una chiave API

en: Paste your key bellow and save
it_IT: Incollare la chiave qui sotto e salvare

en: accumulated
it_IT: accumulato

en: Sons
it_IT: Figlio

en: Task sum
it_IT: Somma di compiti
